Vefkler

Vefkler

vefklerBazı insanlar maneviyata çok büyük önem verirler ve bu konuda yapılan işlemlere de çok büyük saygı duyarlar. Vefklerde bu insanların hayatlarının her alanında yer verdikleri ve sürekli olarak ilgi duydukları en özel işlemlerden biridir. Bu uygulamalarda amaç genellikle insanların kendilerini manevi anlamda koruma altına almaları ve yaşayabilecekleri muhtemel sıkıntılardan hem kendilerini hemde sevdikleri kişileri korumalarıdır. Bunun için medyumların büyük tecrübelerine ve ilmi birikimlerine güvenen insanlar her zaman medyumların kapılarını çalmakta ve kendilerinden vefkler konusunda çeşitli yardımlar dilemektedirler.

Bu alanda yapılan uygulamalar birçok farklı amaç için yapılabilmektedir. Bu nedenle verfkler aşk vefki, bağlama vefki, evlilik vefki gibi isimlerle de anılmaktadır. Her amaç için yapılan bu uygulamalarda bugüne kadar birçok kişi amacına ulaşmış ve yaptırdıkları vefklerden tam anlamı ile karşılık almışlardır. Birçok farklı şekilde uygulandığı bilinse de genellikle medyumlar yaptıkları vefkleri kağıt üzerine çizilen özel çizimlerle yapmayı tercih ederler. Çizilen karelerin içini özenle seçilmiş ve her biri bir anlam ifade eden sayı veya harflerle dolduran medyumlar daha sonra hazırladıkları bu vefkleri kendilerinden yardım talep eden kişilere verip bazen üzerilerinde taşımalarını bazende titiz bir şekilde saklamalarını isterler.

Bu seçenek medyumların yapacakları tercihlere bağlı olarak değişir ve kesinlikle insanlar kendi kendilerine karar vermemelidirler. Bu konu hakkında tam anlamı ile bilgi sahibi olarak medyumlara başvurmak isteyen kişilerin vefkler hakkında özellikle internet ortamında yapacakları araştırmalar, karşılarına birçok farklı başlık altında çok değerli bilgiler çıkaracak ve özellikle geçmiş dönemlerde vefkler ile amaçlarına ulaşmış insanların görüş ve önerileri insanlara karar verme aşamasında yardımcı olacaktır. Her ne olursa olsun yine de günümüzde birçok kişi bu uygulamaların faydasız ve gereksiz olduğunu düşünmektedirler.

Fakat bu kişiler için en güzel kanıt şu an çeşitli müzelerde sergilenmekte olan ve devrin en önde gelen isimlerinin kullandıkları şahsi eşyalar olacaktır. Özellikle İslam dünyasının en önde gelen kişileri olan peygamberler, ulemalar, evliyalar ve Osmanlı padişahlarının vefklere çok büyük önem vermeleri ve bu çizimleri hemen hemen tüm şahsi eşyalarında bulundurmaları bu uygulamaların önemi ve faydaları hakkında bizlere en önemli kanıt olmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir